Kinesisk flat røgelseskar af bronze med “ringhanke”. Mærke Xuande 17.-18. årh. Vægt 274 g. H. 4 cm. Diam. 10/13 cm.
Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983) som arbejdede for Store Nordiske Telegraf-Selskab og blev udstationeret til Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen. Efter hjemkomsten til Danmark var han først underdirektør, siden vicedirektør og til sidst med titel af direktør for det juridiske område.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 22. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Asiatisk kunst, 29. november 2019