2436/​278

Tekke engsi, Turkmenien/Central Asien. Oprindeligt anvendt som hoveddør til nomade Yurte/telt. Bemærk hovedbort med små stående dyremotiver. 19. årh. 144×127.

145 cm X 125 cm

Proveniens/Litteratur: Afbildet, Hans Elmby, 1994. Antique Turkmen Carpets II, plate 2.

jævnt slidt. Usædvanlig god stand taget alderen i betragtning.

Fra i Glostrup
Vur­dering

8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?