2436/278
Tekke engsi, Turkmenien/Central Asien. Oprindeligt anvendt som hoveddør til nomade Yurte/telt. Bemærk hovedbort med små stående dyremotiver. 19. årh. 144×127.
145 cm X 125 cm
Proveniens/Litteratur: Afbildet, Hans Elmby, 1994. Antique Turkmen Carpets II, plate 2.
Condition
Even wear. Exceptionally good condition considering the age.
Auction
Paintings, furniture and varia, 2 September 2024
Category
Estimate
Sold
Price realised
41 bids
When | Bidder | Bid |
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||
(Auto bid) | ||