917/​519

August Fischer (f. København 1854, d. sst. 1921)

“Fra Mentona”. Kysten ved Menton med to elegante damer med en rød parasol. Sign. Aug. Fischer 85. Olie på lærred. 46×38.

Udstillet: Charlottenborg 1885 nr. 108.

August Fischer er især kendt for sine mange byprospekter fra bl.a. Rom og Verona i Italien og fra tyske byer så som Hamborg og Nürnberg, hvor hans malerier i dag er en slags historisk dokumentation for, hvordan begge byer så ud, før de blev mere eller mindre ødelagt under 2. Verdenskrig.

Nærværende maleri viser en helt anden side af hans talent, hvor han skildrer den smukke franske natur omkring middelhavsbyen Menton i det sydøstlige Frankrig i nærheden af den italienske grænse. To elegante kvinder klædt i tidens højeste mode har skødesløst lagt deres opslåede parasol fra sig på stien for spontant at plukke af de vllde blomster langs stien.

August Fischer var fra begyndelsen af 1880'erne ofte på rejse i Italien og gjorde som her afstikkere til Frankrig.

Enkelte retoucheringer.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag