2437/201
Vaseformet hovedvandsæg af sølv, graveret og prydet med tre flusser af rødt glas. Nålepunslet bladbort i bunden. Ej mærket. Danmark, 19. årh. Vægt 29 g. H. 10 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. Indvendigt med grønt ir.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024
Vurdering
Hammerslag