1935/538
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Sofabord med seksbenet stel af bøg. Nyreformet top med kehlet kant, underliggende hylde samt sko af teak. Udført 1950'erne hos Bovirke. H. 55. L. 98. B. 78.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, skjolder, varmemærker, tørrerevner og løse samlinger.
Moderne kunst og design, 27. august 2019
Vurdering
Hammerslag