1935/​538

Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)

Sofabord med seksbenet stel af bøg. Nyreformet top med kehlet kant, underliggende hylde samt sko af teak. Udført 1950'erne hos Bovirke. H. 55. L. 98. B. 78.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker, skjolder, varmemærker, tørrerevner og løse samlinger.

Moderne kunst og design, 27. august 2019

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

25.000 DKK