1743/​534

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AT 304”. Spisebord opsat på krydsbensstel af bøg med messingbøjler. Top samt klapper af teak, beslag af messing. Udført ca. 1960 hos Andreas Tuck. H. 72. L. 128/178/238. B. 86.

Model præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1950.

Litteratur: “Bygge og Bo”. Hefte 2–3 1950, s. 8 og 62.

Alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Hjørner af top og klapper med nogle gamle stødmærker og enkelte let gabende samlinger ved hjørner. Enkelte spor af hvid maling og overfladiske revner. De fleste skuer er erstatte med nye skruer.

Moderne kunst og design, 24. oktober 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK

26.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK