Engelsk, stil
Kommode af mahogni. Buet front med fire skuffer og messinggreb. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 83. B. 106. D. 61.
Nøgle medfølger.
Modellen er oprindeligt en kommode fra England ca. 1780 som står på Kunstindustrimuseet. Kommoden er opmålt af Ole Wanscher sammen med mange andre møbeltyper fra denne periode. Udført af snedkermester A.J. Iversen som en kopi i samarbejde med Ole Wanscher.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker.
36 bud