2423/​845

Bodil Kjær (f. Hatting 1932)

Fritstående modul af riopalisander på hjul, front med to skydelåger og greb af stål, indvendig med hylder. Udført hos E. Pedersen & Søn. H. 50. B. 123,5. D. 44.

CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.

En del af Office-2000 serien, udviklet som elementer af arkitektur, formgivet i forlængelse af Bodil Kjærs anerkendte arbejdsbord, der kom til verden i forbindelse med hendes udviklingsarbejde for CI Designs, Boston 1959. Den åbenhed og fleksibilitet, som er karakteristisk for mange af de ledere, som arkitekt Bodil Kjær stødte på under kontorplanlægningsarbejder, blev den indirekte igangsættelse af udviklingen af kontormøbelelementer, som nu kendes som 2000-serien. Arkitekten ræsonnerede, at åbne fleksible mennesker må fungere bedre i åbne fleksible fysiske omgivelser, og udarbejdede derfor, i samarbejde med sådanne brugere en række kontorelementer for ledere: Ideen bag er, at hver person kan vælge sine elementer og bygge de arbejdsomgivelser op, som passer ham eller hende bedst.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Finérskader og stødmærker. Nøgle medfølger ikke.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK