2437/850
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Superellipse”. Spisebord med udtræk samt to underliggende tillægsplader, klemben af forkromet stål, plade af hvid laminat med alukant. Model B619. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1973. H. 70. L. 180/300. B. 120. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag