2423/​708

Henning Koppel, m.fl. (f. København 1918, d. sst. 1981)

“Taverna”. Syv dele køkkentøj af kobber. Indersider belagt med hhv. sølv og aluminium, skafter af rustfrit stål. Bestående af to saute pander, gryde med låg, kasserolle, smørnæb, saute gryde med låg og en fonduegryde. Udført og mærket Georg Jensen. Diam. 9–25. (7)

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte mindre buler. Ustemplet skål med afslag og huller i indvendig belægning medfølger.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag