A. Andersen-Lundby (f. Lundby ved Aalborg 1840, d. München 1923)
Parti fra Folehaveskov ved Rungsted. Sign. A. U. Andersen 1864. Olie på lærred. 58×82.
Udstillet: Charlottenborg 1865 nr. 239 med titlen “Parti ved Rungsted”.
Maleren kaldte sig i 1864 A. U. (Uttrup) Andersen, fra 1866–75 A. Andersen og fra 1876 og frem A. Andersen-Lundby.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Malerier og tegninger, 16. september 2014