850/​89

A. Andersen-Lundby (f. Lundby ved Aalborg 1840, d. München 1923)

Parti fra Folehaveskov ved Rungsted. Sign. A. U. Andersen 1864. Olie på lærred. 58×82.

Udstillet: Charlottenborg 1865 nr. 239 med titlen “Parti ved Rungsted”.

Maleren kaldte sig i 1864 A. U. (Uttrup) Andersen, fra 1866–75 A. Andersen og fra 1876 og frem A. Andersen-Lundby.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 16. september 2014

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK