1839/​56

William Skelton, m. fl., 18.-19. årh.

B. Baker, m. fl., 18.-19. årh.

Album indeholdende 32 kobberstik med kort, prospekter og folkelivsscener fra Kina. Trykbetegnede. Indbundne kobberstik. Bladstørrelse hver 59×42.

Proveniens: Civilingeniør Carl Gimbel (1881–1946), som 1908–1928 var bosat i Kina, først som professor i matematik ved Det Kejserlige Regeringsuniversitet i Beijing med civil embedsrang, mandarin af 3. grad, derefter som bl.a. distrikschef for saltskatten.

Alle kobberstik er indbundet i albummet. Flere er gulnede og med flossede kanter.

Ældre malerier og møbler, 24. september 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag