2126/​735

Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)

“GJ Bow Chair”. En lænestol samt et sæt på tre indskudsborde af formbøjet teakfinér. Formgivet 1963. Udført hos Lange Production, 2008. Stol: H. 74. Borde: H. 38–41. B. 33–37. L. 43–51. (4)

Litteratur:

Charlotte & Peter Fiell: “1000 Chairs”, 1997, gengivet og omtalt s. 380.

Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, 1999, gengivet og omtalt s. 159.

Mobilia nr. 96, juli 1963 og nr. 102–103, Januar-Februar 1964.

Mindre brugsspår, herunder ridser og mærker. Laminering på indskudsborde med enkelte defekter undertil.

Moderne kunst og design, 29. juni 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK