919/​125

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

En kvinde fra Capri, der bærer kviste på hovedet. Sign. Elisabeth Jerichau 1879. Olie på lærred. 50×39.

Udstillet: ARoS, “Elisabeth Jerichau Baumann - Mellem verdener”, 2021.

Litteratur: Anne Mette Thomsen & Jakob Vengberg Sevel (red.), “Elisabeth Jerichau-Baumann - Mellem verdener”, ARoS, 2021, afb. s. 163.

Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann. Nationalromantikkens enfant terrible”, Frydenlund, 2018, afb. s. 273.

Nærværende maleri er et studie til et større maleri i privateje med titlen “Fra Capri. To Capri-Piger bærende Foder til Gederne” fra 1880, som blev udstillet på Charlottenborg 1881 som nr. 363.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK