Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
“En kone fra Refsnæs”. Studie til “Kæmpehøj ved Refsnæs”, 1858. Sign. monogram, 1854. Olie på lærred monteret på malepap. 18,5×15.
Rikard Magnussens fortegnelse over Carl Blochs malerier, 1931, nr. 19 (under 1854).
Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af maleren Carl Bloch”, 1921 nr. 7.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024