Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
Haveparti med en hvid bænk under et blomstrende træ. Ufærdigt. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 54,5×57,5.
Proveniens: Kunstnerens familie. Bruun Rasmussen auktion 561, 1991 nr. 618. Lumley Cazalet Ltd, London. Bruun Rasmussen auktion 841, 2013 nr. 125.
Mindre retoucheringer.
Grafikeren Peter Ilsted, 25. november 2019