876/​1576

Einar Olsen (f. 1907, d. 1988)

Vandkande af sterlingsølv med hamret overflade. Hank af udskåret træ. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1947. Formgivet 1930. Vægt 532 gr. H. 14.

Einar Olsen begyndte sin karriere som korpussmed hos Georg Jensens Sølvsmedje. I 1930 blev han ansat hos Hans Hansens Sølvsmedje, hvor han blev læremester for Karl Gustav Hansen, og også leverede en del egne tegninger.

Kunsthåndværk & design, 7. december 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK