2443/​779

Dansk design

“Musling”. Et par væglamper med skærme af opalglas. Model L 306. Udført hos Lyfa. 1950'erne. H. 24. B. 22. (2)

Litteratur: Lyfa - “Belysningshåndbogen”, august 1956 s. 3–03.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærme med enkelte kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 22. oktober 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK