2443/779
Dansk design
“Musling”. Et par væglamper med skærme af opalglas. Model L 306. Udført hos Lyfa. 1950'erne. H. 24. B. 22. (2)
Litteratur: Lyfa - “Belysningshåndbogen”, august 1956 s. 3–03.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærme med enkelte kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag