Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
“Afrejse fra København”. Usigneret. På bagsiden dateret 5. Juni i 1845. Bly, pen og vandfarve på papir. Lysmål 13,5×15,5.
Papiret er gulnet en smule. Enkelte mindre misfarvninger. Undersøgt i ramme. Monteret i passepartout.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. april 2023