Georg Hetting, m.fl. (f. Danmark 1920)
Valdemar Petersen, m.fl.
Fire vaser af stentøj. Alle udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. (4)
Bestående af:
B&G: En lille cirkulær vase af stentøj, dekoreret med brunsorte mønstre og transparent mat glasur. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, D.354. H. 5,6. Diam. 9,7.
Valdemar Pedersen: Vase af stentøj, modelleret i firesidet form. Dekoreret med rødbrun glasur med gråbrune elementer. Sign. Vald. Pedersen, udført og stemplet hos Bing & Grøndahl U696. H. 11,5. B. 13. L. 13.
Georg Hetting: En lille cirkulær vase af stentøj, dekoreret med blå glasur. Sign. G. Hetting, 326. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 9,5.
Valdemar Petersen: Vase af stentøj, dekoreret med lys gråbrun og grøn krystalglasur. Sign. monogram, Æ.654. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 18.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017