891/​303

Sjælden antik Tekke Khalyk, central Asien, Turkmenien. Denne type menes at have været anvendt i forbindelse med bryllupsceremonier som dekoration over åbningen(som en form for gardin) indtil bruden i dennes “kamelvogn”. Knude: Asymetrisk, åben til højre, uld. Ca. 3600 kn/dm2. Kæde: lys uld, naturfarvet. Skud: lysebrun, naturfarvet, 2 stk. Usædvanlig flot stand med originale frynser. 19. årh.s midte. B. 74. H. 46/inkl. frynser 75.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet(1977–1978) af køber fra den højt estimeret Københavnske tæppehandler Hr. Henning Larsen. Litteratur(Lign. eks.): Werner Loges. Turkmenische Teppiche, München 1978. pl. 12, 13. Hans Elmby. Udstillingskatalogget: Antikke Turkmenske Tæpper, København 1990. pl. 5, no. 7. Elena Tzareva. “Rugs and Carpets from Central Asia”(The Russian Collections, museum of Ethnography, Leningrad). Pl. 39–41. Uwe Jourdan. Orienttepiche, Band 4: Turkmenische Teppiche, Battenberg 1989. pl. 91, 92. Robert Pinner, The Rickmers Collection, Turkoman Rugs, Berlin: Museum für Völkerkunde, 1993. Pl. 43–45. Robert Pinner & Michael Frances. Turkoman Studies 1; aspects of weaving and decorative arts of Central Asia , London. S. 267, fig. 395. Robert Pinner, “The Turkmen wedding”. HALI 100, p. 104–107.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK