2426/2299
Thuillier a Geneve
Lommeur af 14 kt. guld. Spindelgang og nøgleoptræk. Hvid emaljeskive med sorte romertal, arabertal og gyldnevisere. Urkasse rigt graveret. Bagkasse med portrætmaleri i emalje af ung kvinde. Ø 40 mm. Uret vejer ca. 54 g. 1700-tallets afslutning.
Uret vejer ca. 56 g.
Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleringer på skiven.
Vurdering
Hammerslag