Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Kvindelig model i atelieret. I baggrunden anes en skitse. Sign. L. T. Olie på lærred. 46×56.
Skitsen i baggrunden er en spejlvendt gengivelse af Susanne fra “Susanne i badet” fra 1879 af Tuxen.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 589, 1993 nr. 97, afb. s. 39. Bruun Rasmussen auktion 698, 2001 nr. 1234, afb. s. 90. Bruun Rasmussen auktion 2038, 2020 nr. 1.