1831/​512

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 20”. Et par hvilestole med stel af forkromet fjederstål. Sæde, ryg samt løs nakkehynde betrukket med banesyet sort skind. Formgivet 1968. Udført og stemplet hos Fritz Hansen, 1987. (2)

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, ill. og omtalt s. 30–31.

Fremstår med mindre alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. En nakkepude med defekt syningen.

Moderne kunst og design, 31. juli 2018

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK

(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK