2444/​270

Toni Frisell (f. Manhattan, New York 1907, d. Long Island, New York 1988, amerikansk fotograf)

'Senoras of Mexico. Frida Kahlo (Senora Diego Rivera) står ved siden af en agaveplante.' Originalt s/h fotografi af den mexikanske kunstner Frida Kahlo (1907–1954). Optagelse for 'Vogue' fra 1937; nærværende fremkaldelse 1954. Bagside med agenturstempel, påstemplet dato for offentliggørelse (14. jui 1954) samt pålimet AP-nyhedstelegram dateret den 13. juli 1954. Dobbeltglas og egetræsramme. Lysmål 18,5×19. Rammemål 28,5×29.

Set med moderne øjne er det interessant, at Frida Kahlo i det vedhæftede AP-nyhedstelegram omtales som Diego Riveras hustru, snarere end i sin egen ret. I dag er hun formentlig mere kendt end ham.

Dette er et originalt s/h sølv-gelatinefotografi fra 1954. Noget gulnet for- og bagside. Overflade med småpletter (fugt?). Desuden almindelige håndteringstegn.

I Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?