Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
“Bølgernes Leg”/“La Ronde”. Figurgruppe af stentøj dekoreret med grøn, mørkeblå, rosa og violet glasur på lysegrå base. Sign. R. Gauguin. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 76, 2M. H. 48,5. L. 43.
Litteratur: “Jean René Gauguin 1881–1961 - sculpteur et ceramiste”, La Piscine - Musée d'art et d'industrie André Diligent, 2014. Tilsvarende skulpturer ill. i udstillingskatalog cat. 79 og 80 s. 98–99.
Emnet er en del af vores udstilling på ”Design Classic Düsseldorf” og vil dermed ikke være på vanligt eftersyn på vores på showroom på havnen 24. - 29. november.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
23 bud