917/​525

Jørgen Roed (f. Ringsted 1808, d. København 1888)

Udsigt fra Monte Solaro på Capri. 1838. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 18,5×35.

Udstillet: Udstilling af dansk Kunst fra Italien, Charlottenborg 1909, nr. 303 (”Studie fra Ischia. Tilh. Professorinde I. Haslund”).

Litteratur: Jens Peter Munk, ”Landskabet og arkitekturen” i På sporet af Jørgen Roed. Italien 1837–1841, udstillingskatalog Ny Carlsberg Glyptotek 1991, note 17; Jens Peter Munk, Jørgen Roed. Ungdomsarbejder, Odense 2013, omtalt s. 260 og note 969. Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion, 11.-12. marts 1895, nr. I.54 (”Udsigt fra Ischia. Studie”, målene angivet i tommer svarende til 18,4×36,7 cm); købt her af professor, dr. med. Alexander Haslund (1844–1906); dennes enke, Ingeborg Haslund, f. Hein (1855–1910).

I sommeren 1838 foretog Roed og Constantin Hansen (1804–1880) en ugelang tur i Napolis omegn. Efter ti produktive dage i Pæstum gik turen videre til Amalfi og Sorrento, inden de sluttede med et fire dages ophold på Capri. Fra hele den sidste halvdel af turen har man hidtil kun kendt en enkelt tegning fra Roeds hånd, idet dette oliestudie siden hans dødsboauktion i 1895 fejlagtigt har været betragtet som en udsigt fra Ischia. Studiet viser dog retteligt spidsen af Sorrento-halvøen set fra Monte Solaro på Capri og det må derfor være malet i dagene 16.-20. juni 1838.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag