2431/​872

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AT 33”. Sybord af massiv eg med klapper, i sargen skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet samt underliggende hylde. Formgivet 1950. Udført og mærket hos Andreas Tuck, Odense. H. 60. L. 64/118. B. 57.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 11, november 1951, på annoncesider.

Litteratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog maj 1959.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelt trådholder mangler. Minimale defekter på flet.

Fra i Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

842827 3.400 DKK
326502 3.200 DKK
842827 3.000 DKK