Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
En samling studier af fugle og planter i én ramme. Sign. Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. Lysmål 3,5×3,5–9×13,5.
Papiret er gulnet en smule. Enkelte med mindre misfarvninger i hjørner. Monteret i passepartout. Én skævt monteret. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. juni 2023
44 bud