Harald Engman (f. København 1903, d. sst. 1968)
“Lægen holder døden fra sengen”, København, ca. 1942. Usign. Mixed media på papir. Bladstørrelse 21×26,5.
Proveniens: Privatsamling, Danmark/Belgien. Nedarvet i familien.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Moderne kunst og design, 8. marts 2022