Dansk maler, 19. årh.s begyndelse
Trompe l'oeil med spillekort, nodeblad, forside til almanak samt miniaturemaleri på en bræddevæg. Usigneret. Vandfarve, pen og gouache på papir. Lysmål 40×47.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 640, 1997 nr. 696, afb. s. 158.
Foxing. Papiret er gulnet. Monteret i passepartout. Enkelte små ormehuller.
Kunst på papir, 8. august 2022