2232/​9049

Dansk maler, 19. årh.s begyndelse

Trompe l'oeil med spillekort, nodeblad, forside til almanak samt miniaturemaleri på en bræddevæg. Usigneret. Vandfarve, pen og gouache på papir. Lysmål 40×47.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 640, 1997 nr. 696, afb. s. 158.

Foxing. Papiret er gulnet. Monteret i passepartout. Enkelte små ormehuller.

Kunst på papir, 8. august 2022

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag