2447/203
Kinesisk Canton emalje dåse, firsidet, låget prydet med personsceneri, sider med blomster pg bladslyng på lys violet grund. Qing 18. årh. H. 6,5 cm L/B. 9 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Låg med afslag/rep. Hjørner ligeså.
Vurdering