2433/​851

Charles Eames (f. 1907, d. 1978)

Ray Eames (f. 1912, d. 1988)

“Soft Pad”. Kontorstol med stel af aluminium. Sæde og ryg betrukket med patineret, brunt skind. Model EA 207. Udført og mærket hos Herman Miller.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, slitage og krakelringer. Mindre defekter på skind.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

16 bud

266376 7.500 DKK
941081 7.000 DKK
266376 6.500 DKK
941081 6.000 DKK
266376 5.500 DKK
913873 (Autobud) 5.000 DKK
266376 4.800 DKK
913873 (Autobud) 4.600 DKK
1038499 4.400 DKK
913873 (Autobud) 4.200 DKK
1038499 4.000 DKK
913873 (Autobud) 3.800 DKK
1038499 3.600 DKK
913873 (Autobud) 3.400 DKK
1038499 3.200 DKK
913873 3.000 DKK