Ubekendt maler, 18. årh.s første halvdel
Portræt af en kvinde iført en blå og rød silkekjole og bånd i håret. Usigneret. Olie på lærred. 78×61.
Rammen er stemplet “Stamhuset Rønningesøgaard”. Rønningesøgaard var fra 1825 til ca. 1906 stamhus for slægten Mylius.
Retoucheringer. Områder med små krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. maj 2020