2010/253
Tre turkmenske tæpper. Tekke/Bochara engsi. 20. årh.s anden halvdel. Dobbeltdateret Ersari chuwal. Flot skørt med stiliserede blomster. Ca. 1950. 164×159. Samt Bochara tæppe. Ca. 1940–1950. 169×120.(3)
164×159: ene ende med let slidte frynser. 164×95: Intet at bemærke. 169×120: Slidte/manglende frynser. Enkelt mindre sted på kant med manglende kantoverslåning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud