1846/661
Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
“Isat”. To flakoner samt en stor vase af klart glas. Alle sign. LU, samt nummer fra serie 154. Udført hos Orrefors, Sverige. H. 22–23. (3)
Almindelig patina, herunder enkelte ridser og mærker. Kegleformet prop sidder fast, og har enkelte overfladeafslag.
Moderne kunst og design, 13. november 2018
Vurdering
Hammerslag
12 bud