921/​470

Keith Haring (f. Kunztown, Pennsylvania 1958, d. New York 1990)

“Untitled (Medusa)”. Sign. K. Haring 86, 14/24. Akvatinte på Hahnemühle Bütten 300g. Udgivet af og trykt hos Niels Borch Jensen Editions, København. Bladstørrelse 128,2×238,7.

Litteratur: Littmann side 54–55. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Keith Haring er uden tvivl en af det 20. århundredes mest indflydelsesrige billedkunstnere, som en vægtig del af New Yorks avantgarde i 1980'erne. Hans dynamiske stil tog udgangspunkt i grafittimiljøet, hvor han tegnede enkle figurer de togperronernes tomme reklamepladser. Ved hjælp af let aflæselige billeder udforskede Haring komplekse temaer baseret på kulturelt subversive holdninger til seksualitet, køn, religion og politik for at opmuntre forbipasserende til en dialog om de tabuer, der ofte overses eller udelukkes fra den offentlige debat. Udover hans rent visuelle bestræbelser, var han også kendt som en social aktivist, der kæmpede for homoseksuelles rettigheder, mod racediskrimination og for en større bevidsthed om AIDS.

Niels Borch Jensen etablerede sit værksted i 1979 og har siden opnået stor anerkendelse verden over for sin viden og faglige kunnen indenfor de klassiske grafiske teknikker. Borch Jensen mødte Keith Haring i sommeren 1985, i forbindelse med udstillingen Homo Decorens på Louisiana Museum of Modern Art, og de besluttede sig for at indlede et samarbejde.

“Jeg havde installeret min første store presse tidligere på dagen, og vi besluttede at mødes i mit studie dagen efter for at lave det største print, vi kunne. Jeg forberedte pladerne, og da han ankom, begyndte han straks at arbejde, siddende på gulvet , uden foreløbige skitser eller tegninger. Han begyndte med figurens skuldre og byggede motivet derfra. Det tog ham kun et par timer at færdiggøre alle tre plader.” (Niels Borch Jensen fra BORCH Editions)

“Medusa Head” er en moderne nyfortolkning af den græske myte om Medusa. Et frygtindgydende væsen med hår af slanger og et blik, der kunne forvandle tilskuere til sten. Haring så selv - som førstehånds vidne til AIDS-epidemiens udradering af unge raske mænd - monsteret som et passende symbol på sygdommen. Værket er udført i Harings ikoniske, lineære stil. Det forestiller en hydra-lignende figur, hvis brede hals forgrener sig ud i syv tentakler med fastlåste sprællende kroppe, der fordeler sig over hele billedfladen.

Det blev Niels Borch Jensens første store trykprojekt, og det største tryk, Keith Haring nogensinde lavede.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

750.000–800.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?