1640/194
Bornholmsk almue standkiste af bemalet og dekoreret egetræ; dateret 1826. H. 81. L. 140. D. 63.
Brugs- og alderstegn. Flere jernbånd mangler. Original nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 3. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag