922/​219

Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)

“Blommor” (Blomster). Sign. på bagsiden K. Isakson; stemplet på bagsiden “Malet af K. Isakson Attesteres Viggo Madsen og Aage Roose”. Olie på lærred. 61×74.

Udstillet: “Karl Isakson”, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, marts 1936 (mærkat på bagsiden). Værket er enten kat. nr. 48 eller kat. nr. 60 i kataloget. En kopi af udstillingskataloget samt kopi af invitation til udstillingsåbningen medfølger. Proveniens (jævnfør ovennævnte katalog): Cand. jur. H. C. Larsen. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?