Foto endnu ikke klar
883/392
Skønvirkekande af sølv, indvendigt forgyldt, drevet med guldregn, med svungen hank. Hank graveret “Fra Georg. 26. April 1898”. A. Michelsen, København 1897. Vægt 546 gr. H. 20 cm.
Proveniens: Gave fra prins Georg af Grækenland til Christian X og Dronning Alexandrine ved deres bryllup i 1898. H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018
Vurdering
Hammerslag