Foto endnu ikke klar
883/​392

Skønvirkekande af sølv, indvendigt forgyldt, drevet med guldregn, med svungen hank. Hank graveret “Fra Georg. 26. April 1898”. A. Michelsen, København 1897. Vægt 546 gr. H. 20 cm.

Proveniens: Gave fra prins Georg af Grækenland til Christian X og Dronning Alexandrine ved deres bryllup i 1898. H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK