Olga Alexandrovna (f. Peterhof 1882, d. Toronto 1960, storfyrstinde af Rusland)
En Rhododendronbusk i haven ved Hvidøre Slot. Sign. Olga Hvidøre 1926. Vandfarve på papir. Lysmål ca. 16×23.
På bagsiden af ny indramning er den gamle bagplade monteret med et postkort med følgende tekst: 30. Marts 1926. Kære General, Her sender jeg Deres “Perle” et lille aquarelle fra Hvidøre Have. Det var saa rørende at hun Købte 3 Lodsedler. Jeg ønsker Dem, Kære General en glædelig Paaske. Deres hengivne Olga.
Papiret er gulnet. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. februar 2024
11 bud