2407/​73

Olga Alexandrovna (f. Peterhof 1882, d. Toronto 1960, storfyrstinde af Rusland)

En Rhododendronbusk i haven ved Hvidøre Slot. Sign. Olga Hvidøre 1926. Vandfarve på papir. Lysmål ca. 16×23.

På bagsiden af ny indramning er den gamle bagplade monteret med et postkort med følgende tekst: 30. Marts 1926. Kære General, Her sender jeg Deres “Perle” et lille aquarelle fra Hvidøre Have. Det var saa rørende at hun Købte 3 Lodsedler. Jeg ønsker Dem, Kære General en glædelig Paaske. Deres hengivne Olga.

Papiret er gulnet. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. februar 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

11 bud

(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK