872/​54

Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)

Erhvervet af Øregaard Museum i juni 2017.

“Portræt af en kvinde med rød nederdel”. 1848. Usigneret. Olie på lærred. 40×29.

Litteratur: Lotte Thrane, “Tusmørkemesteren”, 2008, omtalt og afbildet bd. II s. 162. Lotte Thrane skriver om dette maleri samt et andet “.... der - ikke mindst koloristisk - er vidunderlige.”

Proveniens: Kunstnerens datter, Edma Stage, hendes efterkommere til i dag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

15.000–25.000 DKK

Hammerslag

190.000 DKK