2002/893
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Supercirkulær”. Cafébord med stjernefod af aluminium. Top af hvid laminat. Model A602. Udført og mærket 1971 hos Fritz Hansen. H. 70. Diam. 75.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 7. januar 2020
Vurdering
Hammerslag