822/​68

I. C. Dahl (f. Bergen 1788, d. Dresden 1857)

Landskabsskitse med gråblå himmel over bjerge. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 19×21.

Maleriet kan ikke umiddelbart identificeres i Marie Lødrup Bangs fortegnelse over I. C. Dahls værker, hvor dog mange tilsvarende studier optræder, heraf nogle uden fyldestgørende oplysninger.

Proveniens: Direktør for Den Norske Kreditbank i Kristiania (Oslo) og siden Landmandsbanken, Isak Glückstadt. Maleriet stammer antagelig fra Isak Glückstadts tid i Norge og er herfra gået i arv til sønnen Valdemar Glückstadt, generalkonsul og grosserer. Dennes hustru Fru Julie Glückstadt, f. Rée. I samme familie til nu.

Malerier, 27. september 2011

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK