P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“Frans Schwartz, f. 1850. Maler. Brystbillede”. Sign. S. Krøyer 1869. Olie på lærred. 50×40.
H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 24.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling, dennes auktioner, del XI, Winkel & Magnussen 151, 1934 nr. 167. Bruun Rasmussen auktion 327, 1975 nr. 114.
Frans Schwartz og P. S. Krøyer var nogenlunde jævnaldrende - Schwartz født i 1850 og Krøyer i 1851. De gik på kunstakademiet i København nogenlunde samtidig - Krøyer begyndte i 1864 og tog afgang i 1870 og Schwartz begyndte i 1866 og tog afgang i 1872. De blev nære venner, og portrættet her er fra studietiden i 1869. Senere var de begge involveret i Kunstnernes Frie Studieskole, som Schwartz var medstifter af, og hvor Krøyer underviste. I 1878 var de sammen på rejse i Spanien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 27. november 2018