1417/1503
“Tang” bestik af sølv. Diverse mestre. Danmark 20. årh. Vægt eksl. dele med stål 4440 gr. (119)
Bestående af: 17 middagsknive (L. 25 cm.), 25 middagsgafler (L. 21 cm.), 24 middagsskeer (L. 21,5 cm.), 16 dessertskeer (L. 18–18,5 cm.), 7 frugtknive, 12 teskeer, 3 kød og pålægsgafler, 14 forskellige tagskeer, nogle strøskeer og sovsskeer
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle dele med graveret monogram.
Varia, 24. april 2014
Vurdering
Hammerslag
13 bud